Білім беру ұйымының атауы |
«Ынтымақ ауылының жалпы орта білім беретін мектебі» КММ. |
|||||||||||||||||||||
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
|||||||||||||||||||||
Бөлім: |
9.3. Қазақстан мемлекеттілігінің қайта жаңғыруы (1991 – 1996 жылдар) |
|||||||||||||||||||||
Педагогтің аты-жөні: |
Дуйсенова Айгуль Кайсаровна |
|||||||||||||||||||||
Күні: |
03.02.2025 жыл |
|||||||||||||||||||||
Сынып: 9 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Н. Ә. Назарбаев – Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті. Зерттеу сұрағы: Саяси көшбасшының мемлекет тарихының бет бұрысты кезеңдеріндегі рөлі қандай болды? |
|||||||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
9.3.1.10 Тәуелсіз мемлекеттің қалыптасуындағы Елбасы Н. Назарбаевтың рөліне баға беру. |
|||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
Тәуелсіз Қазақстанның қоғамдық – саяси дамуын талдау;Ұлт көшбасшысы Н. Назарбаевтың саяси бастамаларына баға беру. |
|||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру 2 минут
3 минут
5 минут |
Ой салу -Ұлт көшбасшысы деген кім? -Көшбасшының бойында қандай қасиеттер болуы керек? -ХХI ғасырдың көшбасшысы деп кімдерді атар едіңдер? Жігіттің жеті қаруы «Садақ пен жебе» арқылы топқа бөлу. Жаңа сабақтың тақырыбы, оқу мақсаттары және бағалау критерийлермен таныстыру. Қазақстанның саяси-қоғамдық институттары жөнінде қысқаша түсінік беріп өту. Қоғамдық бірлестіктер - жалпы мақсаттарға қол жеткізу үшін ерікті негізде құрылған азаматтардың бірлестігі.
Шығармашылық одақтар, т.б. Түртіп алу стратегиясын қолданып, бейнематериал тамашалау. |
Оқушыларға тақырыпқа қатысты сұрақтар қойылады. Оқушылар өз жауаптарын ұсынады. Бірін-бірі толықтырады.
|
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады |
Тақырып тық суреттер
таратпа материалдар
https://rutube.ru/video/cbe5a92f46ac261bb1bd2b98d5431b87/?r=plemwd
|
||||||||||||||||||
Жаңа білім 5 минут
20 минут
|
«Түсін,талда жеткіз» әдісі.
Зерттеу мен талдау. Оқушыларға әлемдік тұлғалардың Елбасына берген бағасы туралы мәтіндерге интерпретация жасату. "Борт журналы" тәсілі арқылы мәтінге талдау жасайды.
II топ. Оқушылар өз тақырыптарына сай теледидарға хабарлама/репортаж дайындайды. Репортаж дайындау критерийлері:
Сөз саны 150 III топ. «Фрейер моделі» әдісі. Төмендегі тұжырымдарды мәтіндегі фактілер арқылы дәлелдеп, қорытынды жасаңыз.
|
Мәтінмен жұмыс Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды Дескриптор: оқушы мәтіндер арқылы саяси көшбасшының рөліне баға бере алады.
құрылу тарихына шолу жасау мақсатын анықтау қызметін айқындау маңыздылығына баға беру
Оқушылар кестеге тұжырымдарды мәтіндегі фактілер арқылы дәлелдеп, қорытынды жасайды; |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Екі жұлдық,бір ұсыныс» Өзін-өзі бағалау
|
Тақырыптық ақпараттық мәтіндер
Үлестірмелі сұрақтар
Дерек
Б. Ғ. Аяған, Х. М. Әбжанов, Д. А. Махат. Қазіргі Қазақстан тарихы. – Алматы: Раритет, 2010
http://e-history.kz/kz/publications/view/2254
Таратпа материалдар Суреттер топтамасы
Фрейер моделі кестесі |
||||||||||||||||||
Бекіту
3 минут
2 минут 3 минут
|
Сабақты қорытындылау: Ыстық орындық «Қазіргі заманда нені өзгертер едім». «Нені құптаймын». Ой түйін: Н.Ә. Назарбаев - Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президентінің келешек ұрпаққа айтқан сөздерінен үзінді. Үйге тапсырма: & 37-38 эссе жазу, 200-300 cөзден кем емес. |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау
|
«Ең үздік жауап» |
Ақпараттық карточка
бейнематериал тамашалау.
|
||||||||||||||||||
Кері байланыс 5 минут
|
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін айтады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
|